Szukaj
  • Magda Moskal

WIZJA / MISJA / WARTOŚCI – Czy ja ich naprawdę potrzebuję?


„Wyobraźmy sobie, że właśnie planujemy dłuższą podróż (…)

• WIZJA opisuje punkt docelowy w naszej przyszłości,

• MISJA określi sens naszej podróży,

• WARTOŚCI będą stanowić znaki, które doprowadzą nas do celu…” Sergiusz Trzeciak


Jeśli zastanawiasz się, czy Twoim życiu - zarówno zawodowym, jak i prywatnym, potrzebujesz sprecyzować swoją wizję, misję i wartości, to tak jakbyś rozważała, będąc pilotem, kurs samolotu bez wyznaczenia celu, trasy i sensu podróży. Powodzenia.


Trudno się dziwić, że tak często jesteśmy niezadowolone z wykonywanej pracy, skoro nie poświęcamy czasu na odkrycie / zaplanowanie najważniejszego celu – celu naszej życiowej podróży oraz wykonywanego zawodu oraz tego jak chcemy ten cel osiągnąć. Jakie masz szanse na zadowolenie z pracy i życia, skoro nie sprecyzowałaś jakie elementy są Ci niezbędne do osiągnięcia oczekiwanego zadowolenia; skoro nie znasz sensu całości?

Najpiękniej na ten temat mówi Simon Sinek, twórca „złotego kręgu”, w swojej książce „Zacznij od Dlaczego”. Złoty krąg wygląda następująco: wyobraź sobie trzy kręgi - najmniejszy DLACZEGO w centrum, trochę większy JAK - oplata go i największy CO - oplata dwa poprzednie.

Dlaczego: to Twoja wizja, Twoje powołanie. To obraz tego, jaki świat chcesz po sobie pozostawić. Wizji prawdopodobnie nie uda Ci się zrealizować w tym życiu, ale jest ona punktem odniesienia, sensem i celem do którego dążysz.


Jak: to Twoje wartości. Sposób w jaki realizujesz swoją misję, dążąc do wypełnienia swojej wizji. To znaki, dzięki którym pozostajesz na swojej drodze. Jeśli pamiętasz swoje wartości, podejmowanie decyzji, czyli wybór drogi, staje się dużo prostsze.


Co: to Twoja misja. To sposób w jaki dążysz do wypełnienia Twojej wizji; to praca jaką wykonujesz, aby uzyskać oczekiwany efekt – konkretną pomoc drugiemu człowiekowi.

Aby teorię sprowadzić na ziemię, wytłumaczę Ci złoty krąg na moim przykładzie.


Moje Dlaczego: Pracuję, aby pomagać ludziom odnaleźć odwagę do pokazania się w swoim pełnym potencjale, po to żeby świat był wspólnotą.

(jeśli każda z nas znajdzie w sobie odwagę do bycia autentycznie sobą i do dzielenia się swoimi talentami z innymi ludźmi, jeśli będzie cieszyć się z tego kim jest – to nie będzie miejsca na zazdrość innym – będziemy wszyscy mogli cieszyć się z siebie nawzajem i tworzyć wpierającą się wspólnotę)


Moje Jak:

Kochaj. (wartość: Miłość) – kochaj siebie i innych, takimi jacy są i wymagaj więcej

Odnajdź spokój w sobie. (wartość: Spokój) – decyzje podejmuj bez pośpiechu, w zgodzie ze sobą

Odszukaj światło w ciemności. (wartość: Nadzieja) – nie poddawaj się, szukaj innych możliwości i rozwiązań

Brawa dla Ciebie. (wartość: Autentyczność) – w każdych okolicznościach pozostań sobą

Wybierz swoją drogę. (wartość: Działanie) – podejmij decyzję i działaj zgodnie z nią


Moje Co: pracuję coachingowo z ludźmi indywidualnie, grupowo i w ramach warsztatów


Innymi słowy: Mam wizję świata, który jest wspólnotą - ponieważ ludzie mają odwagę być sobą i cieszyć się z siebie oraz dzielić się tym kim są, wykonując swoją pracę z pasją. W tym celu, pracuję z ludźmi coachingowo, trzymając się moich wartości – kochając i wymagając od siebie i moich klientów, w spokojny sposób szukając możliwości i rozwiązań, które przyniosą nadzieję na przyszłość, które będą dla klientów spójne i autentyczne, żeby mogli w zgodzie ze sobą je zrealizować podejmując konkretne działanie. Tak samo działam podejmując decyzje w moim życiu prywatnym.


Moje Dlaczego / Jak / Co jest moim systemem nawigacji, moim sensem. Dzięki temu systemowi wiem dokąd zmierzam i w jaki sposób. Wiem co jest dla mnie ważne. A czy Ty wiesz dokąd prowadzisz swój samolot?

17 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kim jestem?